Stojanový ventilátor
Silent Storm
KLIMATIZÁCIE SMART KLIMATIZÁCIE SMART KLIMATIZÁCIE SMART KLIMATIZÁCIE SMART KLIMATIZÁCIE SMART KLIMATIZÁCIE
Klimatizácie existujú v rôznych veľkostiach a vyhotoveniach. Ktoré zariadenie je to najlepšie pre Váš domov, záleží od rôznych faktorov. Ukážeme Vám, na čo musíte dávať pri výbere pozor, ako si vybrať správnu veľkosť a aké detaily hrajú pri porovnávaní dôležitú rolu.
Ak sa pobyt vo vlastnom byte počas horúcich letných mesiacov stáva obrovskou záťažou, začnú mnohí ľudia uvažovať o kúpe klimatizácie. Výber klimatizačných zariadení je veľký a siaha od mobilných kompaktných klimatizácií cez ochladzovače vzduchu a jednoduché ventilátory až po na pevno namontované klimatizácie do bytu alebo domu. Zodpovedajúc k tomu môže byť výzvou rozhodnúť sa pre určitý model. V prvej línii sú dôležité Vaše individuálne požiadavky. Podľa typu zariadenia patria k výbave mnohé dodatočné funkcie, ako napríklad čistenie, zvlhčovanie vzduchu alebo funkcia kúrenia počas zimných mesiacov.
Podľa druhu zariadenia sa líšia aj v spôsobe fungovania, preto sa len ťažko paušálne odpovedá na otázku, ktorý model je ten najlepší. Rozhodujúce sú vždy určité faktory, ako Vaše individuálne potreby a dostupný rozpočet. Aby ste sa rozhodovali ľahšie, ponúkame Vám nasledujúci obsiahli pohľad na výhody a nevýhody rôznych klimatizácií a zároveň Vám vysvetlíme ich funkcie.
Čo by sme počas niektorých teplých dní dali za príjemný vánok? Ak sa Vám zdá, že vzduch v kancelárii alebo doma jednoducho stojí, môžu byť ventilátory nápomocné. Pomocou listov rotora vytvárajú príjemný prúd vzduchu, a ak ich postavíte pred okno, môžu pomáhať pri výmene vzduchu v miestnostiach, kde je dusno. Oproti mobilným klimatizáciám alebo ochladzovačom, nemajú žiadny zabudovaný chladiaci mechanizmus ako je vodná nádrž alebo chladiace akumulátory. Chladenie prebieha len prúdením vzduchu.
Stojanový ventilátor
Silent Storm
Silent Storm sa stará s 5 režimami ventilácie a 10 intenzitami vetra o osviežujúci vánok pri nízkej hladine hluku.
Objavte viacOchladzovač vzduchu
Skyscraper Ice 4-v-1
Skyscraper je skutočne všestranný: funguje ako ventilátor a zároveň chladí, zvlhčuje a ionizuje vzduch.
Objavte viacPotrebujete sa schladiť, no nechcete riešiť možné komplikácie s odpadovou hadicou alebo používať chladiacu zmes? Kompaktný chladič vzduchu je zaujímavá alternatíva k ventilátorom, mini- a split- klimatizáciám. Ochladzovač nasáva teplý vzduch a pomocou odparovača ho ochladí. Do priestoru tak vypustí ochladený a vlhčí vzduch, čo oceníte v lete, ale aj v zime, kedy vykurovanie vzduch vysušuje. Dodatočne je možné použiť chladiace akumulátory alebo kocky ľadu. Ochladzovač so zabudovaným vzduchovým filtrom je perfektným riešením pre alergikov.
Pre tento variant sa uchytilo aj pomenovanie Monoblock. Klíma nasaje teplý vzduch, pomocou kompresora ho ženie zabudovaným chladiacim okruhom a ochladený vzduch distribuuje do miestnosti. Odpadový teplý vzduch odvedie hadicou do exteriéru. Hadicu môžete jednoducho vyviesť von cez pootvorené okno. Potrebný montážny materiál býva spravidla súčasťou dodávky a rozsiahle stavebné práce nie sú potrebné. To, že môžete prenosnú klimatizáciu jednoducho preniesť a umiestniť do inej miestnosti, je rozhodujúcou výhodou. Ovládanie uľahčuje aplikácia Klarstein, pomocou ktorej klímu nastavíte odkiaľkoľvek.
Kraftwerk Smart
10K klimatizácia
Klimatizácia Kraftwerk Smart 10K vám dopraje príjemnú pohodu v kancelárií alebo obývačke aj počas tých najhorúcejších letných dní. Známu kombináciu klimatizácia, ventilátor a odvlhčovač teraz dopĺňajú SMART funkcie.
Objavte viacSplit-klimatizácia
Windwaker Eco
Ideálne klimatické podmienky vo vlastnom byte: split-klimatizácia Windwaker Eco s triedou energetickej účinnosti A++/A+, prietokom vzduchu 610 m³/h a piatim rôznym režimom prevádzky, Vám to umožní.
Objavte viacNázov napovedá, že tento typ pozostáva z dvoch zariadení. Vnútorná jednotka nasáva vzduch z miestnosti, následne ho filtruje a chladí. Druhé zariadenie je umiestnené vonku a obsahuje chladiaci kompresor. Obe časti split-klimatizácie sú namontované na pevno a sú spojené hadicovou rúrou. Hlavnou výhodou je tichá prevádzka, keďže hlučný kompresor je umiestnený v exteriéri. U mnohých split-klimatizáciách je možná reverzná funkcia, ktorá umožňuje použitie v zime ako kúrenie. Samotnú montáž by ste mali prenechať skúseným odborníkom.
Pri dôslednom výbere klimatizácie musíme sledovať jej výkon, náklady na prevádzku a poznať, ako veľkú miestnosť chceme vychladiť. Výkon sa udáva v BTU alebo wattoch, vždy je uvedený v návode na obsluhu alebo na typovom štítku výrobku, cenu zasa ovplyvňuje množstvo tepelnej energie, ktoré zariadenie odvádza za jednotku času.
Potrebný výkon klimatizácie pre konkrétnu miestnosť vypočítate vypočítame takto:
Plocha miestnosti v m2 X 60 W (pri dobrej izolácii a slabom slnečnom žiarení) alebo plocha miestnosti v m2 X 100 W (pri zlej izolácii a silnom slnečnom žiarení)
Ak máme miestnosť s rozlohou 20 m2, ktorá je slabo izolovaná a nachádza sa na južnej fasáde objektu, na ktorú počas dna intenzívne svieti slnko, výpočet bude nasledovný:
20 m² x 100 W = 2000 W
Watty na BTU prepočítate veľmi jednoducho, keďže 1 kW = 3412,14 BTU, teda v našom príklade:
2000 W = 2 kW = 6 824,28,14 BTU
Výsledok môžeme zaokrúhliť na 6 800 BTU. Aby sme získali čo najpresnejší potrebný výkon klimatizačnej jednotky, musíme ešte prirátať 250 W na každú osobu a technické zariadenia v miestnosti. Ak je naša miestnosť kancelária pre 1 človeka, ktorý používa na prácu notebook, k výkonu podľa plochy pripočítame 500 W, resp. približne 1 700 BTU.
Do väčších miestností preto potrebujeme klimatizáciu s väčším výkonom, do miestnosti, ktoré používame sporadicky stačí mobilná klimatizácia.
Ventilátory | Ochladzovač | Mobilné klimatizácie | Split-klimatizácie | |
---|---|---|---|---|
Spôsob chladenia | Vďaka svojmu prúdu vzduchu ponúka ventilátor príjemné osvieženie počas horúcich letných dní. Pomáha regulovať teplotu vlastného tela a vytvára tak chladiaci efekt aj napriek tomu, že sa teplota v miestnosti neznižuje. | Ochladzovač vzduchu nasáva teplý vzduch, vyparuje vodu a takto chladí vzduch vychádzajúci zo zariadenia. To sa stará o priame a príjemné chladenie nášho tela aj napriek tomu, že sa teplota vzduchu v miestnosti nijako podstatne neznížila. | O príjemné chladenie miestnosti sa stará mobilná klimatizácia. Teplý letný vzduch je nasávaný a chladený kompresorom podobne ako v chladničke. Vznikajúci teplý vzduch je vyvedený von pomocou odpadovej hadice. | Split-klimatizácia využíva chladivo na zníženie teploty v miestnosti. Vnútorné zariadenie split-klimatizácie nasáva teplý vzduch z miestnosti a takto spôsobuje odparovanie chladiva. Ten je potom ďalej odvádzaný do vonkajšieho zariadenia, kde je vypúšťaný do okolitého vzduchu. Odovzdaním teplého vzduchu sa chladivo znovu skvapalňuje a je odvádzané potrubím späť do vnútorného zariadenia. Tento kolobeh sa opakuje tak dlho, dokým sa nedosiahne želaná teplota vzduchu v miestnosti. |
Hmotnosť | Hmotnosť ventilátorov je (v závislosti od modelu) v rozmedzí 1-8 kg. | Hmotnosť ochladzovačov vzduchu je v rozmedzí 6-10 kg. | Hmotnosť monoblokov je v rozmedzí 10-30kg. | Hmotnosť vonkajšieho a vnútorného zariadenia spolu je približne cca 50 kg., pričom hmotnosť vonkajšieho zariadenia je cca 40 kg a vnútorného zariadenia cca 10 kg. |
Chladiaci výkon a veľkosť miestnosti | Žiadne priame zníženie teploty v miestnosti | Žiadne priame zníženie teploty v miestnosti | Chladiaci výkon mobilných klimatizácii je spravidla medzi 2-3 kW. Takto môžete schladiť objem miestnosti od 80-120 m³. Preto je mobilná klimatizácia vhodná skôr do menších miestností a skôr na sporadické použitie. | Split-klimatizácie majú spravidla vyšší chladiaci výkon ako mobilné klimatizácie alebo ochladzovače vzduchu. Sú obzvlášť vhodné do väčších miestností. Rozsah výkonu začína pri 2,5 kW a môže viesť až k zariadeniam s výkonom 12 kW. |
Spotreba energie a energetická efektívnosť | Zo všetkých tu uvedených zariadení má ventilátor najnižšiu spotrebu elektrickej energie. |
V porovnaní s monoblock a split-klimatizáciami si ochladzovač vzduchu odkrajuje najmenej z nákladov na energiu. | Spotreba energie môže byť celkom vyššia ako u modernej split-klimatizácie. Preto sú monoblock zariadenia ideálne na občasné používanie. | Dobré split-klimatizácie majú v porovnaní s mobilnými nižšiu spotrebu elektrickej energie. Závisí to od triedy energetickej účinnosti. Odporúčané sú triedy A až A+++. |
Hlučnosť | V priemere tichšie ako iné klimatizačné zariadenia. | Keďže ochladzovače vzduchu pracujú bez kompresora, ochladzujú vzduch v miestnosti oveľa tichšie v porovnaní s ostatnými klimatizáciami. | Mobilné zariadenia dosahujú hlučnosť medzi 60-65 dB a sú v porovnaní s ostatnými klimatizáciami najhlučnejšie. | Split klimatizácie sú spravidla tichšie ako napríklad mobilné klimatizácie. Vnútorné zariadenie dosahuje hladinu hluku do 50 dB. Naproti tomu hladina hluku vonkajšieho zariadenia môže dosahovať až 60 dB. |
Správne umiestnenie sa značne prejaví na chladiacom výkone a nákladoch. Mobilné zariadenie by ste nemali umiestňovať blízko stien, okrem toho by sa v blízkosti nemali nachádzať žiadne zdroje tepla ako napríklad lampy. Bez ohľadu na zvolený variant by mala byť v zásade na dosah elektrická zásuvka. Ak by ste chceli namontovať spli-klimatizáciu, mali by ste tento bod bezpodmienečne zohľadniť. V opačnom prípade môže byť nevyhnutné, aby elektrikár natiahol nové vedenie pre dodatočnú zásuvku.
Pri tomto variante môžete na vonkajšie zariadenie pripojiť hneď viacero vnútorných zariadení. Podľa vyhotovenia môžete pripojiť až 5 vnútorných zariadení, s týmto variantom môžete klimatizovať viaceré miestnosti alebo celé poschodia.
Od toho by sme Vás radšej odradili, túto úlohu by ste mali prenechať skúsenému odborníkovi. Pri plánovaní a montáži týchto komplexných zariadení je nevyhnutné odborné know-how, okrem toho žiadna špecializovaná spoločnosť nezodpovedá za prípadné chyby a škody počas vlastnej inštalácie. Ak počas nesprávnej inštalácie uniká chladiaca kvapalina, môže to mať vážne následky na zdravie a životné prostredie.
Áno. Od 2015 platí nové nariadenie s rozšírenými požiadavkami. Zákonodarcovia od roku 2017 naďalej ukladajú prevádzkovateľom klimatizačných systémov povinnosť ukladať predpis R 410A, že na všetkých systémoch s kapacitou chladiacej kvapaliny najmenej 2,4 kg sa musí vykonať skúška tesnosti. Ak je množstvo chladiva nad hraničnými hodnotami, platia ďalšie povinnosti týkajúce sa záznamu a skladovania.
Pri zariadeniach s kapacitou chladiva cca 2,5 až 3 kg sa odporúča servis raz ročne, pri menších zariadeniach často stačí servisný interval 2 až 3 roky. Pritom sa kontroluje filter a v prípade potreby sa aj vymení. Tieto servisné prehliadky vykonávajú najčastejšie odborníci na klimatizáciu, kúrenie a sanitárne zariadenia, v zložitých zariadeniach môže chladiacu techniku kontrolovať aj elektrikár.
Môžu existovať rôzne dôvody pre zníženie chladiaceho výkonu. Napríklad nízka hladina chladiacej kvapaliny alebo pokazený, resp. znečistený filter.V prípade pochybností by ste sa mali obrátiť na odbornú firmu.
V zásade by ste mali dbať na vzťah prostredia k relatívnej vlhkosti vzduchu a teploty. Odporúča sa chladiť miestnosť nie viac ako o 6 stupňov v porovnaní s vonkajšou teplotou. Dáva to zmysel najmä, aby sa predchádzalo prechladnutiu a ťažkostiam s krvným obehom, ak by bol veľký rozdiel teplôt. Nízka vlhkosť vzduchu vysúša sliznice čo môže dráždiť dýchacie cesty. Naopak aj je príliš vysoká, prejavuje sa negatívne na termoregulácii osôb v miestnosti. Ideálna vlhkosť vzduchu je cca 50 až 60 percent.
V teste klimatizácie Stiftung Warentest sa zdôraznilo, že účinky na životné prostredie závisia od výberu príslušného chladiva. Zákonodarcovia teraz zabezpečujú, aby moderné systémy na schválenie spĺňali vysoké požiadavky.
Áno. Mnohé firmy ponúkajú špeciálne dezinfekčné spreje, s ktorými môžete Vaše zariadenie dezinfikovať a tak predchádzať tvorbe plesní a choroboplodných zárodkov.